Зачестяващите природни бедствия, пример за които са бушуващите в Калифорния пожари, трябва да ни накарат да се замислим как да защитим, да потърсим застрахователна защита, каза Веселин Ангелов, член на УС на АБЗ и изпълнителен директор на Алианц България, в интервю за предаването „Преди обед“, БТВ, излъчено на 13.01. 2025 г. Според него въпреки огромните по размер щети в Калифорния американските застрахователи ще успеят да изплатят покритите щети, като е възможно това да отнеме време. В САЩ нивото на финансова култура е високо и това е видно от проникването по линия на имущественото застраховане - около 78% от домовете там са застраховани. За сравнение, у нас делът им е едва 7-8%, въпреки изгодните условия, предлагани от застрахователите в България. В САЩ средната годишна премия за имуществена застраховка е около 2000 щ.д. за застрахователно покритие от около 300 000 щ.д. У нас цената на полицата за дома е много пъти по-ниска - средната е около 100 лв. при средна застрахователна сума от 100 000 лв.
В България най-ползваните и познати са автомобилните застраховки, посочи Веселин Ангелов. Около 25-30% от автомобилите имат Каско, което е доброволна застраховка за разлика от задължителната „Гражданска отговорност“. Явно не цената е водещ фактор при решението за осигуряване на защита - застраховките Каско излизат средно около 500-600 лв. за застрахователна сума от 10 000 лв., а полиците за дома са средно около 100 лв. за покритие от 100 000 лв. Въпреки това, продължаваме да избираме автомобила пред дома.
На пазара се предлагат различни застрахователни възможности за защита на дома. При т.нар. полици на лимит застрахователната сума е предварително дефинирана и не е обвързана с реалната стойност на имота. Например, той може да струва 200 000 лв., а да е застрахован на лимит от 50 000 лв. Щетите се изплащат до размера на лимита, като не се прилага правилото за пропорционалност. При тотално погиване на имота застрахованият ще получи сумата по лимита.
При сключване на полица за дома трябва да се обръща внимание на застрахователната сума, посъветва Веселин Ангелов. Най-добрият вариант е да застраховаме имота на реалната му стойност, т.е. колкото ще ни излезе да го възстановим. Също толкова важно е да се обърне внимание на покритието и какви рискове включва. Основен риск по имуществените застраховка е Пожар и природни бедствия. Рискът от земетресение може да се предлага отделно и да се включва в покритието по желание на клиента. За по-малките населени места е важно в полицата да фигурира и рискът от наводнение.
„Финансовият риск за дома е много по-голям от този за колата. Тоест, сумата която трябва да извадим от джоба си за ново жилище е многократно по-висока от тази, която е необходима за нов автомобил“, подчерта Веселин Ангелов и призова хората да се замислят кое за тях би било по-рисково – да останат без покрив над главата си или без кола.