„Голяма част от хората, близо всеки трети, смята, че при природно бедствие държавата трябва да помогне за увредените имоти. Но държавната помощ не е в размер, в който да ни позволи да възстановим имуществото. Тя съответства приблизително на няколко квадратни метра възстановено имущество. Държавата не може да овъзмезди в пълен размер щетите на всички, които са загубили имущество. Това не е нейна функция, а на застрахователите." – обясни Веселин Ангелов, член на УС на АБЗ и изпълнителен директор на Алианц България, в предаването „След новините“ на БНТ. В него, като се тръгва от конкретно бедствие в с. Деблец, където няма нито една застрахована къща, се акцентира върху темата за необходимостта от застрахователна защита на фона на все по-зачестяващите бедствия в резултат на климатичните промени.
Според Веселин Ангелов нагласата да се разчита на държавата вероятно се корени в спомените отпреди 1989 г., когато всеки собственик, заедно с данъците си, е плащал и за застраховка на имота на държавния застраховател. Ситуацията е коренно различна през последните десетилетия, а на предно място излиза личната отговорност на всеки собственик да се погрижи и защити имотите си. Интересно е, че българите не си вземаме поука от случилите се бедствия, сподели Ангелов. Той даде като пример многократното повишаване на дела на застраховани имоти в Хърватска след тежкото земетресение преди няколко години. Сега там са застраховани са около 35-40% от имотите, а преди бедствието делът им е бил съпоставим с този в България – под 10%. У нас, след тежко събитие, се наблюдава краткотраен повишен интерес, след което пазарът се връща на обичайните си нива.
Цените на застраховките за дома не би следвало да представляват пречка е мнението на друг участник в предаването, застрахователят Венцислав Великов. Той посочи, че за имот, струващ 100 хиляди лева застраховката, след отстъпките, излиза около 60 лева на година или по 15 лева на тримесечие.