Нарастване на дела на застрахованите собственици на имоти, повишено доверие към застрахователите са част от позитивните тенденции, отчетени в проучването „Застраховки „Домашно имущество“: нагласи и употреба 2024“ на АБЗ и MoitePari.bg.
Това е поредно проучване, което АБЗ прави, за да установи причините за много по-ниския дял застраховано имущество у нас в сравнение с други европейски държави, обясни Нина Колчакова, генерален секретар на АБЗ, в интервю за Радио Велико Търново, излъчено на 29 май 2024 г. В България едва около 10% от жилищата са застраховани, докато този дял е от около 20% в съседни на нас държави и стига до над 70% в Чехия , Полша.
За първи път, откакто АБЗ прави допитвания по темата, се установяват положителни тенденции. За една година делът на хората, които имат застраховка на дома се е повишил със 7%, от 59% на 66%. Отделят се повече средства за имуществени полици - между 80-150 лв. дават близо половината от анкетираните (47%). За сравнение – преди година преобладаващ е бил делът на хората с полици за 40-80 лв. От една страна това говори за подобрено благосъстояние на хората, но от друга за по-дълбоко разбиране за смисъла и ползите от пълноценната застрахователна защита.
„Позитивните тенденции си обясняваме с влиянието на два фактора. Единият са климатичните промени и оттам зачестяващите природни бедствия, които носят все по-големи икономически загуби и стимулират хората да се замислят за защита. Другият основен фактор е активната информационна политика на АБЗ през годините. Чрез нея се опитваме да достигнем до хората, да обясним какъв е смисълът и ползите от застрахователната защита“, подчерта Нина Колчакова.
Хората започват да разбират, че застраховките са единственият начин да бъдат адекватно компенсирани, ако домът им бъде увреден, ако се претърпели загуби в резултат на различни рискови събития. Не става въпрос само за природни бедствия – може да се случи пожар, да стане късо съединение, кражба, да ни наводни съседът.
Има все по-голямо разбиране за това колко са достъпни като цена застраховките за дома, обясни Нина Колчакова. Само преди няколко години, според данните от проучване на АБЗ от 2020 г., преобладаващ е бил делът на хората, които нямат застраховка, защото считат, че не могат да си я позволят. Сега, според резултатите от настоящото допитване, достъпните цени на застраховките за дома са сред факторите за повишената им употреба. Действително, почти всяко домакинство може да си позволи да отдели 100-150 лв. на година, колкото излиза застраховката за стандартно жилище.
Повишеното доверие към застрахователите е друга, особено положителна тенденция, която е видна от проучването на АБЗ и MoitePari.bg. Един от показателите, които я демонстрират, е двойно по-малкият дял на хората, които не си купуват застраховки, защото не вярват, че ще им бъде платено обезщетение – той спада от 27% през 2023 г. до 15% през 2024 г. Може да се каже, че митът „застрахователите не плащат“ започва да се „пропуква“. Той е сред особено устойчивите в публичното съзнание, въпреки обективните данни, които доказват несъстоятелността му. Например, според проучванията половината от анкетираните са завеждали застрахователни претенции по застраховките си, като 90% от тях са получили обезщетение. В АБЗ сме изследвали и причините за отказите по заведени претенции. Оказва се, че основната причина за отказ за изплащане на обезщетение е, че рисковото събитие, по което е заведена щетата, не е било включено в покритието на застраховката.
За да бъдем удовлетворени като потребители, когато сключваме застраховка, трябва в детайли да обсъдим със застрахователя дали всички рискове, от които се опасяваме, са включени в офертата на полицата, дали сумите по тези рискове биха били достатъчни, посъветва Нина Колчакова.
Полиците „Домашно имущество“ се предлагат с основен пакет покрити рискове - което пожар, природни бедствия и други. Но в допълнение към него потребителят трябва да реши какви още рискове да включи - дали освен недвижимото, ще застрахова и движимото имущество (мебели техника и т.н.), дали ще добави„земетресение“, дали ще включи „кражба“ и какъв точно вид – само кражба с взлом или и такава, извършена с техническо средство. Тези детайли са важни, не се покриват във всички оферти за застраховки, а трябва да бъдат обсъдени при избора на полица, за да знаем какво точно сме си купили като защита на дома. „Така или иначе тези застраховки не са скъпи в сравнение с цената на жилището, което би могло да бъде загубено“, подчерта Нина Колчакова.
Ако човек базира избора на полица на цената, то трябва да знае, че колкото е по-евтина една застраховка, толкова по-малко рискове покрива и лимитите по тях са по-ниски. Разочарованието на потребителите и тяхното недоверие към застрахователите често идва от това, че когато се случи нещо, то не е било покрито от полицата и съответно не може да им бъде изплатено обезщетение.