„Най-ефективният начин да защитим имотите си е да ги застраховаме. Логиката е същата по отношение на здравето и живота ни, на друго имущество“ посочи Николай Станчев, председател на АБЗ, в интервю за предаването „Денят започва“ на БНТ, 24.7.2024 г. Механизмът на застраховането е такъв, че срещу малка премия получаваме защита за големи загуби. Например, застраховка с наистина добро покритие за средностатистически апартамент годишно излиза около 100-150 лв., или 8-12 лв. на месец – напълно достъпно за голяма част от българските семейства. Подобна сума представлява нищожна част от стойността на имота, но срещу нея получаваме сигурност, че дори и да загубим дома си в бедствие, ще може да го съградим наново.
„За българина има три основни ценности – здравето, семейството, домът. Ако погледнем какво се застрахова, ще видим един парадокс – защита се осигурява основно за автомобила, въпреки че не се приема като основна ценност“, коментира Николай Станчев.
Друг парадокс е, че сме на челно място в Европа по дял на собствени жилища, но на последно по дял на застраховани такива - около 10%. За разлика от нас в други държави със сходно социално и икономическо развитие като Унгария, Чехия, Словакия, делът на застрахованите домове е около 60-70%. А България е силно изложена на природни опасности - наводнения, земетресения, градушки.
Застраховките за дома са изключително достъпни, а на пазара се предлагат разнообразни оферти. Съветът на Николай Станчев е при покупка на застраховка да се обърне внимание на това какви рискови покрития са включени и на застрахователните суми по тях. Това е важно, защото тези и други условия по полицата са свързани с обезщетенията, които могат да се изплатят по реализиран риск. Например, ако сте застраховали дома си за 100 000 лв., то няма как да получите по-високо обезщетение от тази сума, обясни той. Препоръката е при избор на полица клиентите да се консултират със застрахователен експерт.
Полиците за дома се предлагат с основно покритие „Пожар и други бедствия“, което включва всички бедствия, от които сме потърпевши през последните години – градушки, наводнения, бури, пожари. То може да се надгражда по желание на клиента с допълнителни рискове като кражба или причинени от нас щети на съседите. Движимото имущество като мебели, техника също може да се застрахова.
Все още битуват, макар и с намаляваща сила, някои „митове“ за застраховането, които оказват негативно влияние върху употребата на застраховки. Един от тях е, че застрахователите не плащат и затова няма смисъл да се купуват застраховки. Данните, обаче, категорично опровергават този мит. Отказите за изплащане на обезщетение са едва около 5-7% от заведените претенции, т.е. в над 90% от случаите се изплаща обезщетение, подчерта Николай Станчев. Причината за отказ е като цяло една - претенцията е била заведена по непокрит по полицата риск.
Има няколко основни причини за ниското застрахователно покритие по линия на имущественото застраховане, каза председателят на АБЗ. Водещата сред тях е нагласата „на мен няма да ми се случи“. Усещането за честотата на риска оказва влияние – хората купуват полици за автомобила си, защото инцидентите на пътя се случват често. Това обяснява и защо автомобилните застраховки за по-скъпи от тези за дома. Но рискът за жилищата ни не само е реален, но и зачестява, а загубите могат да са значително по-големи от тези, свързани с колата. Втората причина за ниската употреба на полици за дома е, че хората разчитат на държавата да помогне в случай на природни бедствия. „Трябва да си дадем сметка, че няма как държавата да възстанови домовете на хората, това са много големи разходи. Държавата може да окаже първа помощ, което и прави. Но тези средства няма как да са достатъчни за справяне с щетите от едно бедствие, няма как да изградите отново дома си с 1000 лв.“, подчерта Станчев.
Трета основна причина е информираността на хората относно застраховането. Много хора все още считат, че полиците са скъпи и затова не могат да си ги позволят. Това далеч не отговаря на реалността – цените на застраховките за дома са наистина достъпни за мнозинството хора, дори тези с по-ниски доходи. Информираността относно продукта и условията по него, който закупуват клиенти е ключово условие, за да останат доволни в случай на застрахователно събитие.
По повод коментар за откази от страна на застрахователи да застраховат имоти с рисково местоположение Николай Станчев подчерта, че дори и да има такива случаи те не са масова практика, а по-скоро изключение. „Ако хората започват масово да сключват застраховки, т.е. постигнато е едно добро застрахователно покритие и видим, че в определени места има проблем, съществуват механизми, като пулове и други, чрез които да се адресира ситуацията, т.е. да се покрият рискове, които не са желани от застрахователите“, каза той.
По темата за земеделските застраховки Николай Станчев коментира, че независимо от държавната дотация на премиите с 50-70%, стопаните не се възползват от тази възможност и едва около 20% от площите са застраховани.
„За мен задача от първостепенна важност е да се повиши застрахователното покритие по линия на имущественото застраховане и да се популяризират масово застраховките за дома“, подчерта в края на интервюто председателят на АБЗ.